وبا چیست؟

وبا چیست؟
وبا یک بیماری حاد اسهالی است که بعلت عفونت روده ها با میکروبی به نام (ویبریوکلرا) بو جود می آید. آلودگی با این میکروب در نتیجه نوشیدن آبهای آلوده یا خوردن غذاهای خام یا نیم خام مثل سبزیجات یا ماهی به وجود می آید. علائم بیماری شامل اسهال ، دل پیچه ،تهوع ، استفراغ و کم آبی بدن است.گرچه ممکن است علائم بیماری خفیف باشد اما 5 درصد افراد مبتلا دچار بیماری شدیدی می شوند که با اسهال آبکی شدید ، استفراغ ، گرفتگی عضلات ساق پا همراه است. این افراد بعلت از دست رفتن سریع مایعات بدنی دچار کم آبی شدید و شوک می شوند.در صورت عدم درمان مرگ در طول چند ساعت رخ می دهد.
• همه گیری وبا
در موارد همه گیریها منبع آلودگی معمولاً مدفوع اشخاص مبتلا به این بیماری است. این بیماری به سرعت در مناطقی که دفع بهداشتی فاضلاب وجود ندارد و آب سالم در اختیار ساکنان وجود ندارد گسترش می یابد. بیماری مستقیما از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. بنابراین تماس اتفاقی با شخص آلوده باعث بیماری نخواهد شد.
• شبه وبا چیست؟
در این حالت اسهال آبکی اما عامل بیماری میکروب دیگری به نام ( کاپیلیوباکترژژونی ) است. خیلی از موارد اسهال آبکی که بصورت پراکنده رخ می دهد در واقع شبه وبا هستند نه وبا .
• چگونه از وبا پیشگیری کنیم ؟
گرچه وبا میتواند مرگبار باشد، پیشگیری از آن بسیار آسان است. در صورت وجود تسهیلات بهداشتی و آب لوله کشی سالم ، اصولا وبا تهدید عمده ای محسوب نمی شود . برای همین است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته سالهاست که دیگر خبری از همه گیری وبا نیست.
در مواردی که در منطقه ای وبا همه گیر شده باشد باید این نکات را رعایت کرد:
– آب مصرفی باید با جوشاندن ، صاف کردن و کلر زدن ضد عفونی شود.
– فضولات افراد مبتلا به وبا باید به طریق مناسب دفع شده به طوری که باعث آلودگی محیط نشود.
– فاضلاب ها قبل از وارد شدن به نهرها و رودخانه ها باید تصفیه شوند.
– آگاهی لازم در مورد شیوع وبا در اطراف منابع آلوده آب داده شود.
• درمان
درمان وبا بوسیله آنتی بیوتیک و جایگزینی خوراک آب و املاح از دست رفته به علت اسهال است. البته در صورتی که فشار خون خیلی افت کرده باشد و یا بیمار به علت استفراغ شدید نتواند چیزی بنوشد ، جایگزین از طریق سرم های داخل وریدی انجام می شود.
واکسن ضد وبا موجود است ، اما از آنجا که میکروب عامل بیماری مرتبا جهش می یابد و مقاوم می شود باید مرتبا واکسن های جدید آن تهیه شود. معمولا این واکسن تنها در موارد مسافرت از کشورهایی مانند هند که بیماری در آنها به صورت بومی وجود دارد تزریق می شود و تاثیر آن هم چند ماه بیشتر نخواهد بود .
در دوران بیماری های پیچیده ، جدید، غیرقابل درمان و مرموز مانند ایدز، ام.اس ، هپاتیت و… شاید خنده دار به نظر برسد که از وبا بترسیم ؛ اما حالا در هر صورت وبا آمده و بسرعت همه گیر شده است.
افزایش 100مورد در 2روز طی هفته گذشته ، از نشانه های همین سرعت است ؛ سرعتی که در تابستان سال 77تعداد مبتلایان را به 11هزار نفر رساند. به جای ترسیدن ، فقط بدانید و آگاه باشید که وبا با رعایت ساده ترین اصول بهداشت فردی ، قابل درمان است.
این گزارش را بخوانید تا پیش از وبا، شما به سراغش بروید.تابستان هنوز به نیمه خود نرسیده بود که وزارت بهداشت از ابتلای همزمان 10نفر از هموطنان قمی و 2نفر از ساکنان کرج به بیماری وبا خبر داد.
دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت با تایید خبر، از آماده باش تمامی دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز بهداشت و درمان خبر داد و تاکید کرد این بیماری سوغات ناخواسته همسایه های شرقی کشور افغانستان و پاکستان است.
بر همین اساس قرار شد، هموطنان در صورت مشکوک بودن به این بیماری ، هر چه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کنند و از خوددرمانی و… بپرهیزند.
علاوه بر این ، پزشکان نیز با معرفی موارد مشکوک به بیمارستان ها، از شیوع آن جلوگیری کنند. ظاهرا اوضاع چندان خطرناک به نظر نمی رسید ؛ اما سرعت شیوع بیماری ، خطر وبا را برای همه مشخص کرد. وبا در 2روز 100مورد افزایش یافته بود و با تکرار توصیه ها، همه خبردار شدند که وبا ساده ، اما خطرناک است.
علایم وبا
نشانه مشخص وبا، آغاز ناگهانی اسهال جهنده و بدون فشار و آبکی است که به دنبال آن استفراغ ، کم آب شدن سریع ، گرفتگی ماهیچه ها و کم شدن ادرار فرا می رسد. وبا بشدت مسری است.
دوره پنهانی وبا از چند ساعت تا 5روز و به طور معمول یک تا 2روز است و شدت علایم بسرعت و مدت از دست رفتن مایعات بستگی دارد. راههای انتقال بیماری نیز ساده است : رعایت نکردن بهداشت فردی ، استفاده از میوه و سبزیهای آلوده ، مصرف آب ناسالم و یخ تهیه شده از آن و خوردن مواد غذایی غیربهداشتی و آلوده.
البته میزان کشندگی بیماری در صورت نبود جایگزینی سریع مایعات و الکترولیت بدن 30تا 40درصد است. درواقع آنچه در وبا تهدیدکننده جان محسوب می شود، کم آبی شدید است.
وبا 3 مرحله دارد….
مرحله تخلیه ای که بیمار ناگهان دچار اسهال شدید، بدون درد و آبکی می شود که به دنبال آن استفراغ روی داده و مدفوع نمای آب برنجی دارد.
مرحله کلاپس که به دلیل کم آبی ، بدن بیمار به مرحله کلاپس وارد می شود و به صورت پایین افتادن فشار خون ، نبض خیلی ضعیف ، شکم فرورفته ، دست و پای خیلی سرد، قطع ادرار و… نمایان می شود.
مرحله بهبود که اگر مایعات بدن بیمار جبران شود فشار خون بیمار رو به افزایش می رود و علایم حیاتی طبیعی شده و بیمار از مرگ حتمی نجات می یابد.
پیشگیری وبا
هر چقدر این بیماری خطرناک و مسری است ، راه مقابله با آن ساده است ؛ رعایت بهداشت فردی. وزارت بهداشت در نخستین روزهای آغاز گسترش بیماری وبا در اطلاعیه ای اعلام کرد: شستن دستها با آب و صابون مایع ، ضدعفونی کردن سبزیها و میوه ها پیش از مصرف و استفاده از آب آشامیدنی سالم مهمترین موازین بهداشتی برای جلوگیری از وباست.
در این اطلاعیه همچنین به مسافران توصیه شده بود از مصرف آبهای غیرمطمئن خودداری کنند و در صورت دسترسی نداشتن به آب سالم از آب بطری استفاده کنند یا آن را بجوشانند و سپس مصرف کنند.
وزارت بهداشت در اطلاعیه خود همچنین به مسافران ورودی از کشورهای افغانستان و پاکستان توصیه کرد در صورتی که افراد دارای علایم گوارشی از قبیل اسهال و استفراغ هستند به اولین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه و تحت درمان و تشخیص بیماری قرار بگیرند.
مصرف سبزی قدغن!
نتایج بررسی ها نشان می دهد مصرف سبزی آلوده عامل اصلی ابتلا به وباست ؛ بنابراین از مردم می خواهیم تا اطلاع ثانوی مصرف سبزی را کنار بگذارند.»
دکتر محمود سروش ، رئیس اداره بیماری های منتقله از آب وزارت بهداشت همچنین ادامه می دهد: مهمترین توصیه ای که در حال حاضر به مردم داریم این است که به طور کلی مصرف سبزی ، کاهو و صیفی را کنار بگذارند، زیرا بررسی ها نشان می دهد عامل اصلی انتقال بیماری وبا، مصرف سبزی های آلوده ای بوده که به روشهای غیربهداشتی با آب آلوده به فاضلاب ، آبیاری شده اند.
مدیر کل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز می گوید: بزرگترین نگرانی ما درخصوص شیوع وبا در کشور، آبیاری مزارع صیفی در برخی استان های کشور با فاضلاب است که به همه فرمانداری ها و دانشگاه های علوم پزشکی هشدار داده ایم که با جدیت با این مساله برخورد کنند.
علی اصغر فرشاد به شهروندان توصیه می کند در صورت مصرف مواد صیفی ، سبزیها و حتی میوه ها، حتما پیش از مصرف ، با کلر یا دیگر مواد ضدعفونی کننده آنها را بشویند.
همچنین توصیه می شود، شهروندان حتما پودر او.آر.اس را در خانه داشته باشند و در صورتی که میزان اسهال از 4بار در روز تجاوز کرد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند و در عین حال مصرف مایعات فراوان مانند دوغ و آب سیب را فراموش نکنند.
خرید از دستفروشان ممنوع!
دکتر گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت می گوید: از دستفروشان خرید نکنید و هنگام مسافرت ، آب آشامیدنی خود را از منزل تهیه یا آب بسته بندی مصرف کنید. وزارت بهداشت همچنین توصیه می کند، با توجه به این که میکرب وبا در محیط آب نمک فعال می شود، از بلال فروشی ها و گردو فروشی های مستقر در معابر سطح شهر خرید نکنید.
وزارت بهداشت همچنین از نظارت بر اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن بین راهی خبر می دهد و اعلام می کند دستفروشان مواد غذایی خطرناک مثل بستنی ، آب زرشک ، ساندویچ و فالوده و… تحت کنترل بیشتر قرار می گیرند و حتی در موارد شدید از فعالیت آنها جلوگیری می شود.
شنا در وبا ممنوع!
با شیوع وبا در کشور، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی ، پیشگیری از گسترش این بیماری در استخرهای شنا را ضروری اعلام می کند و می گوید: بخشنامه های هشدار دهنده در این خصوص را صادر کرده ایم.
مهرداد خلیلیان ادامه می دهد: ما تنها می توانیم در زمینه کمک و حمایت بیشتر با وزارت بهداشت همکاری کنیم و وظیفه این فدراسیون و محتوای بخشنامه های ارسالی ، لزوم حفظ بهداشت است که هشدارهای لازم در جهت موازین بهداشتی برای استخرهای زیرنظر این فدراسیون ارائه شده است.
البته وی تاکید می کند: در صورت رویت نمونه ای از وبا در استخرهای خصوصی که فدراسیون پزشکی ورزشی به آنها دسترسی ندارد، این فدراسیون ابدا مسوولیتی نخواهد داشت و خودشان مسوول و پاسخگو هستند.
برخی مجتمع های مسکونی در سطح کشور وجود دارد که استخرهای خصوصی در آنها وجود دارد و طبیعتا اولین هزینه ای که
مدیران این مجموعه ها باید مدنظر داشته باشند حفظ نظافت و توجه به علایم هشداردهنده از سوی نهادهاست.
پزشک خود باشید
این که می گویند پزشک خود باشید درباره بیماری وبا کاملا مصداق دارد؛ چرا که راه حل پیشگیری از این بیماری فقط و فقط رعایت اصول اولیه و ساده بهداشت فردی نظیر شستشوی صحیح دست و مواد غذایی است.
دکتر سروش ، رئیس اداره بیماری های منتقله از آب وزارت بهداشت می گوید: وبا با آگاه سازی و تغییر درجه حرارت هوا از میان می رود. براساس قانون نظام مراقبت ، حساسیت برای مردم ایجاد شده است ، طوری که با یک اسهال ساده به مراکز درمانی مراجعه می کنند.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است : با توجه به این که وبا از طریق آبهای آلوده ، سبزیها و میوه های نشسته امکان انتقال دارد؛ بنابراین نمی توان با اطمینان از کنترل آن صحبت کرد و باید در این زمینه دانش و اطلاعات مردم را بالا برد و در کنترل آن دقت کرد. در هر صورت بدانید و آگاه باشید که وبا فقط با دست خودمان قابل پیشگیری و درمان است.
وبا، از بیماری های بومی ایران محسوب می شود و نزدیک به 40 سال است که در کشور ما وجود دارد. به طوری که قانون مصوب سال 1322مجلس ایران ، پزشکان را ملزم کرد در صورت مواجهه با این بیماری موارد را فورا گزارش کنند. طبق آخرین اپیدمی گزارش شده در کشور در سال 77، 11هزار نفر را از تمامی استان های کشور مبتلا کرده بود.
همچنین سال 78حدود هزار مورد ابتلا به وبا تایید و طی 4سال اخیر نیز به طور متوسط 100مورد وبا در کشور گزارش شد.
منبع:» به نقل از روزنامه جام جم»

Advertisements

یک پاسخ to “وبا چیست؟”

  1. نوران Says:

    عالی بود MER30

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: