چگونگی اعمال معدل در کنکور ۸5

چگونگی اعمال معدل در کنکور ۸5
معدل به عنوان یک درس عمومی با ضریب ۲ در کنکور اعمال می شود.گروه علمی فرهنگی: چگونگی اعمال معدل در آزمون سراسری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در سال ۱۳۸۵ اعلام شد.
دکتر حسین رحیمی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه کنکور ۸۵ به غیر از اعمال معدل تغییر دیگری ندارد، گفت: در کنکور سراسری سال ۱۳۸۵ معدل به عنوان یک درس عمومی با ضریب دو اعمال می شود.
وی با اشاره به طرح احتساب سوابق تحصیلی داوطلبان در ورود به دانشگاه، گفت: این مساله همواره جزو اولویتهای سازمان سنجش بوده است، بنابراین اگر امتیاز حاصل از ارزشیابی سوابق، ارزش ملی داشته باشد، تاثیر مستقیم آن در ورود به دانشگاه به عنوان بخشی از کنکور سراسری ضروریست.
وی معدل داوطلب را یکی از بخشهای سوابق تحصیلی داوطلبان عنوان و تصریح کرد: در نظام آموزشی قدیم معدل دیپلم به دلیل
کشوری بودن امتحانات نهایی، به عنوان یک درس عمومی با ضریب دو در کنکور اعمال می شد، ولی به دلیل عدم برگزاری این آزمون جامع در نظام جدید و احتساب کلیه نمرات داوطلب در سطح محلی یا استانی، اعمال معدل و تاثیر آن در کنکور به هیچ عنوان عادلانه نبود.
وی افزود: با همکاری و هماهنگی های صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش، برگزاری مجدد امتحان نهایی جامع و هماهنگ کشوری در انتهای دوره دبیرستان تصویب که اولین آزمون آن نیز در سال ۸۴ برگزار شد که این کار باعث شد که سازمان سنجش تا حد زیادی نسبت به برگزاری آزمون جامع و هماهنگ در مقیاس کشوری اطمینان یابد.
دکتر رحیمی در عین حال تصریح کرد: البته هنوز به علت تشریحی بودن سؤالات و تصحیح اوراق امتحانی به صورت محلی، برگزاری بدون اشکال و صحیح این امتحان، دغدغه سازمان سنجش است.
وی در ادامه با بیان اینکه نتایج این آزمون نهایی توسط سازمان سنجش مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد، گفت: از آنجا که سازمان سنجش از وضعیت و سطح علمی دانش آموزان و داوطلبان کلیه استانها و شهرها و بخشهای کشور مطلع است، بنابراین عدم هماهنگی، همبستگی و تناسب میان نتایج این آزمون و سطح علمی و تحصیلی هر استان، نشان دهنده وجود اشکال و حتی احتمال تخلف در این باره است.
معدل؛ یک درس عمومی با ضریب دو
دکتر رحیمی با بیان اینکه سازمان اساس را بر صحیح و درست بودن نتایج این آزمون گذاشته است، گفت: بر این اساس نتایج این آزمون جامع در کنکور سراسری ۸۵ اعمال می شود.
وی با اشاره به تصویب طرح اعمال معدل داوطلبان در آزمون سراسری، اظهار کرد: در کنکور سراسری ۸۵ نتایج امتحانات نهایی و در نهایت معدل داوطلب به صورت یک درس عمومی با ضریب دو و با تاثیر مثبت اعمال می شود.
رییس سازمان سنجش با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش انتظار تاثیر بیشتر معدل در کنکور سراسری را داشت، گفت: امکان اعمال تاثیر بیشتر معدل در کنکور سراسری سال ۸۵ وجود ندارد، چرا که در سال ۸۵ تنها حدود ۳۵ درصد داوطلبان دارای این معدل سراسری و کشوری هستند و ۶۵ درصد باقیمانده، داوطلبان سالهای قبل بوده و این معدل کشوری را ندارند، بنابراین معدل برای این دسته از داوطلبان بدون تاثیر خواهد بود.
وی با بیان اینکه بیشترین قبولی های کنکور مربوط به داوطلبانی است که در همان سال برگزاری کنکور و یا یکسال قبل از آن دیپلم خود را اخذ کرده اند، تصریح کرد: با این حال مقرر شد تا از سال ۸۶ به بعد تاثیر معدل در نتایج کنکور سراسری بیشتر شده و به عنوان مثال در سال ۸۶ به حد درسی عمومی با ضریب ۳ یا ۴ باشد.
به گفته دکتر رحیمی، از سال ۸۷ به بعد، معدل کشوری تاثیر قاطع به صورت مثبت یا منفی در نتایج کنکور داوطلب خواهد داشت، چرا که در آن سال بیش از ۹۵ درصد پذیرفته شدگان و ۸۵ درصد داوطلبان این معدل را خواهند داشت.
رییس سازمان سنجش در عین حال گفت: اگر قرار است که این معدل کشوری تاثیری قاطع و مستقیم بر نتیجه کنکور داشته باشد، آموزش و پرورش باید امکان شرکت مجدد داوطلبان کنکور را در این آزمون کشوری فراهم کند تا امکان افزایش معدل برای داوطلبان فراهم شود.
همچنین وزارت آموزش و پرورش باید در روش طرح سؤالات و تصحیح اوراق امتحانی نیز با دقت بیشتری عمل کند.
وی افزود: وزارت آموزش و پرورش باید بررسی کند که اگر امکان برگزاری امتحانات نهایی به صورت تستی یا چهار گزینه ای وجود دارد، این روش را به دلیل افزایش دقت نتایج در این آزمون اعمال کند، در این صورت این امتحان شبیه آزمونی است که در سالهای ۷۷ و ۷۶ برای داوطلبان ورود به دوره پیش دانشگاهی توسط سازمان سنجش برگزار می شد.
وی همچنین تاکید کرد: با توجه به اینکه تاثیر معدل امتحان جامع در نمره کل کنکور سراسری، هر سال رو به افزایش خواهد بود، دانش آموزان دبیرستان باید حتما در بالا بردن این معدل تلاش کنند.
رییس سازمان سنجش در خاتمه گفت وگو با ایسنا تاکید کرد: از آنجا که دیگر مصوبه ای قانونی در مورد آزمون سراسری وجود ندارد، آزمون سراسری سال ۸۵ به غیر از اعمال معدل داوطلب، تغییر دیگری نخواهد داشت و همانند سالهای ۸۳ و ۸۴ برگزار می شود.
منبع:روزنامه همشهری

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: