ای مـنـجـی عالم به فریادم برس

تو ای مـنـجـی عالم به فریادم برس
تو ای مـنـجـی عالم به فریادم برس
زیبایی‌های این جهان فانی ست،
روحم را در زنجیر غفلت به زنجیر کشیده است،
و به سبب درد غفلت راه را به خطا رفته ام
مرا دریاب یا صاحب الزمان
به معصیت و ناسپاسیم اعتراف میکنم،
و اگر چه بارها عهد شکنی کرده ام،
به کرمت دستانم را که در بند شیطان است رهایی ده
تا با دستان خالی و پشتی خمیده در محضرت گردن ندامت خم کنم،
و تو کرم کنی و جوابم را بدهی
و باران رحمتت را بر قلب محزونم ببارانی
و در پس آن راه رسیدن به رستگاری را نشانم دهی
تا اینکه به لطف و مهربانی تو رستگار شوم .
ای افتخار شیعه و ای شفیع اهل ایمان،
با اینکه از غم گناه رو سیاهم،
اما من هم در میان خوبانت،
در انتظار تو هستم،
پس ظهور کن….

—————————–
وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان
وظایف شیعیان در زمان غیبت:
مرحوم سید محمد تقی موسوی متوفی 1348 هـ . ق در کتاب شریف » مکیال المکارم » به هشتاد مورد از وظایف منتظران اشاره فرموده اند:
1- دعا برای امام زمان عجل ا… تعالی فرجه الشریف تا به معرفت حضرتش نائل شویم ، ائمه هدی علیهم السلام نیز همواره بر این مهم تکیه داشته اند.
امام صادق (ع) دعایی به » زراره » تعلیم کرده و می فرمایند : « …. اگر زمان غیبت را درک کردی چنین دعا کن : اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف حجتک . اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی » ( منتخب الاثر – آیت ا… صافی گلپایگانی حدیث 1 ص 501 – به نقل از غیبت نعمانی ، کافی ، کمال الدین ) همچنین دعاهای دیگری که در کتب ادعیه و زیارات بدان اشاره شده ، خصوصاً دعای معروف « اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن … » که بحمدالله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است.

2- شناخت صفات و سیره امام علیه السلام : بدیهی است که عاشق دلباخته و منتظر حقیقی امام باید بداند که محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئون آن دارد . در این راستا ، مطالعه آیات و روایات فراوانی که در ارتباط با وجود مقدس حضرت بقیه ا… الاعظم عجل ا… تعالی فرجه الشریف بیان شده ، بسیار سودمند است .
3- رعایت ادب در همه موارد : امامی که واجب الاطاعه و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است ، نامش محترم و یادش بسیار گرامی است . او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست. روزی اهل زمین به یمن وجود اوست و هر کسی که به مرتبه ای از مراتب کمال می رسد از پرتو عنایات حضرت حق است که از مسیر امامت به ما رسیده است .
4- عشق و علاقه نسبت به حضرت : مرحوم سید عبدالکریم کفاش ، هفته ای یک مرتبه به محضر آن حضرت مشرف می شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می زیست. در یکی از تشرفاتش ، حضرت از او می پرسند: سید عبدالکریم ! اگر ما را نبینی چه خواهد شد ؟ پاسخ می دهد : آقا حتماً می میرم . حضرت در پاسخ فرمودند : « اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی» ( مشعل هدایت ج 2 ص 129 – مبحث امکان تشرف – از استاد حاج شیخ حسین گنجی )
5- علاقمند کردن دیگران به امام زمان عجل ا… تعالی فرجه الشریف : طبیعی است که هر کس به چیزی علاقمند باشد در صدد تبلیغ و ترویج آن برآمده و آنرا به دیگران معرفی خواهد کرد، چه رسد به اینکه وجود مقدس خاتم الاوصیا عجل ا… تعای فرجه الشریف باشد .
6- انتظار فرج : امام صادق علیه السلام » بخشی از ویژگیهای ائمه علیهم السلام را عبارت از تقوی ، پاکدامنی و خیرخواهی … و صبر در انتظار فرج دانسته است «. ( منتخب الاثر ، آیت ا… صافی ، ص 498 ، به نقل از بحار الانوار ) در بسیاری از روایات ، پرفضیلت ترین اعمال ، انتظار فرج دانسته شده است. ( منتخب الاثر ، آیت ا… صافی ، ص 493- 500 ) در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج بیان شده که هر گاه یکی از منتظران حضرت به رحمت الهی رفت ، چنانست که در میان سپاه امام و یا در میان چادر ( خیمه ) حضرت به شهادت برسد. در بعضی از روایات تعبیر شده که چنین شخصی مثل کسی است که با رسول خدا (ص) در برابر کفر جهاد کرده باشد.
7- اظهار علاقه وافر برای ملاقات با آن حضرت .
8- ذکر فضائل و مناقب آن حضرت و شرکت در مجالس امام شناسی .
9- صدقه برای سلامتی امام زمان عجل ا… تعالی فرجه الشریف .
10- بجا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام : اعمالی که به نیابت از امام زمان علیه السلام بجا آورده می شود در واقع هدیه ای از جانب عاشقان و شیفتگان به ایشان است .
11- استغاثه به وجود مقدس امام عجل ا… تعالی فرجه الشریف : در بعضی از روایات از آن بزرگوار به » غیاث المضطر المستکین » تعبیر شده است. توسل و استغاثه بر اهل البیت علیهم السلام ، سیره دائمی بزرگان و صلحا و علما شیعه بوده و حتی ائمه هدی علیهم السلام نیز به وجود مقدس ایشان توسل می جسته اند. مرحوم عاملی در روایتی نقل می کنند که هنگامی که حضرت زهرا (ع) سلام ا… علیها بین دیوار و در مجروح شدند ، به دنبال علی (ع) … بودند ، و ناله » یا ابن الحسن » سر می دادند و به وجود مقدس امام عصر حضرت حجه بن الحسن عج ا… تعالی فرجه الشریف استغاثه جستند .
12- تجدید بیعت با امام علیه السلام : بر اساس پاره ای از روایات ، تجدید بیعت بعد از هر نماز واجب و یا در هر جمعه مستحب است . ( مکیال المکارم و منتخب الاثر ) و در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده که « هر کس بعد از نماز صبح و بعد از نماز ظهر بگوید: » اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم » ، نمی میرد مگر آنکه حضرت را ببیند و بشناسد . » ( بحارالانوار ، ج 86، ص 77 ، باب 39)
13- اجتناب از محارم : کسی که منتظر واقعی است ، باید از آنچه که امام زمانش کراهت و تنفر دارد ، اجتناب نموده و هر عملی که در تقرب او موثر است را به خاطر رضای محبوب و ارتباط روحی با او انجام دهد. مرحوم شیخ طوسی متوفی به سال 460 هـ . ق در» تجرید الاعتقاد» می نویسد: وجوده لطف و عدمه منا . » یعنی وجود حضرت لطف و عنایت بر ماست و غیبت ایشان به خاطر اعمال و رفتار بد ماست. » گفتم که روی خوبت از من چرا نهان است گفتا تو خود حجابی ورنه رخم عیان است. گفتم که از که پرسم جانا نشان کویت گفتا نشان چه پرسی آن کوی بی نشان است » علی علیه السلام فرمودند : زمین خالی از حجت خدا نیست ، لکن خداوند متعال ، خلقش را از اینکه حجت را بشناسند نابینا و محروم می نماید و این بخاطر ظلمی است که بر خودشان روا داشتند . ( بحار الانوار ، ج 51، ص 113 ) « ظلم و جور با بصیرت سنخیت ندارد و کسی که در کلاس گناه و معصیت بسر می برد هم سنخ با اولیای خدا نیست. لذا دیده اش از شناخت حضرت نابیناست . » ( مشعل هدایت ، ج 2 ، ص 126 ، مقاله امکان تشرف ) حضرت مهدی (عج) ، در توقیعی چنین می فرمایند : « فما یحسبنا عنهم الا ما یتصل بنا مما نکرهه و لانوثره منهم » یعنی محبوس نکرده ما را از دوستان ، مگر خبرهای ناگواری که همواره از ناحیه آنان به ما می رسد که ناخوشایند است، در حالیکه ما آن کارها را از ایشان نخواستیم . ( احتجاج طبرسی ، ج 2 ، ص 322 )
14- دوستی با صالحان : دوستی با دوستان حضرت باعث تقرب و جلب خشنودی ایشان است . همچنین ادخال سرور مومنین و محبین اهل بیت علیهم السلام و همچنین رفع حوائج آنان نیز از وظایف منتظران عصر ظهور شمرده شده ؛ چرا که آن حضرت همانند اجداد طاهرینش باب الحوائج هستند . قرآن کریم در وصف یاران حضرت ختمی مرتبیت می فرماید : « محمد رسول ا… والذین معه اشداء الکفار رحماء بینهم » یعنی محمد رسول خدا ( ص) و کسانی که با او هستند بر علیه کفار بسیار خشن ، ولی با یکدیگر بسیار مهربانند و همچنین امر خدای حکیم که می فرماید: « کونوا مع الصادقین » یعنی همواره با افراد راستگو همنشین باشید
15- برائت از دشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام : امام هادی (ع) در زیارت شریفه جامعه می فرمایند : « برئت الی ا… عزوجل من اعدائکم و من الجبت و الطاغوت و الشیاطین و حزبهم الظالمین » یعنی به درگاه خدای عزوجل از دشمنان شما و همچنین از جبت و طاغوت و از شیاطین و حزب ستمکار آنان بیزارم . ( مفاتیح الجنان ، مرحوم شیخ عباس قمی (ره) ، زیارت جامعه کبیره .)

Advertisements

2 پاسخ to “ای مـنـجـی عالم به فریادم برس”

  1. sahar Says:

    salam ya mahdi adrekni eltemas doa

  2. h Says:

    salammm

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: