تاریخچه دانشگاه نجف آباد

دانشگاه آزاد اسلامی واد نجف آباد بنا به نیاز مردم و بنا به درخواست مسئولین شهرستان نجف آباد و با موافقت سازمان مرکزی در تاریخ 14/10/1364 تاسیس شد ، بدین منظور زمین به مسات 140 هکتار در شمال نجف آباد در دامنه کوههای منطقه برای اداث دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شد
تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد بنا به نیاز مردم و بنا به درخواست مسئولین شهرستان نجف آباد و با موافقت سازمان مرکزی در تاریخ 14/10/1364 تاسیس شد ، بدین منظور زمین به مساحت 140 هکتار در شمال نجف آباد در دامنه کوههای منطقه برای احداث دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شد .
در سال 65-66 این دانشگاه فعالیت متمرکزی را با پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی-دکترای حرفه ای-مهندسی برق مهندسی مواد و مهندسی صنایع آغاز نمود.
در حال حاضر دانشگاه در فضائی به مساحت 12645438 متر مربع و زیر بنای 244862متر مربع شامل 5 دانشکده فنی و مهندسی 1و2 .ادبیات و علوم انسانی . پزشکی و تحصیلات تکمیلی کار خود را ادامه میدهد که بیش از 78رشته در 37گروه آموزشی مشغول علم آموزی میباشند که اکثر رشته ها دوره لیسانس و فوق لیسانس و در رشته های پزشکی دوره های دکتری را در خود جای داده است.
اعضائ هیئت علمی این واحد دانشگاهی 755 نفر میباشند که بصورت تمام وقت . نیمه وقت و حق التدریس مشغول به تدریس میباشند.
از مهمترین آثار تاریخی و بنا های بیاد ماندنی اصفهان در این دوره که هر کدام آیینه ی تمام نمای هنر و زوق ایرانی است می توان به موارد زیر اشاره کرد:میدان نقش جهان ، که این میدان خود شامل بناهای بی نظیری همچون عمارت عال قاپو ، مسجد شیخ لطف الله  مسجد جامع عباسی(مسجد امام)و سردر بازار قیصریه می باشد.مجموعه پل ها ی تاریخی ، شامل پل خواجو، سی و سه پل ، پل جویی ، پل شهرستان و پل مارنان.مساجد جامع و چهارباغ که هر کدام مجموعه ی بی نظیری از ظرافت و لطافت هنری است.عمارت هشت بهشت ، چهل ستون و منار جنبان نیز دیگر آثار زیبای شهر اصفهان هستند
تاریخچه اصفهان
اصفهان در سرشماری عمومی سال 1375دارای 1.266.072 نفرجمعیت بوده که تعداد651.270 نفر مرد و 614.802 نفر زن بوده اند و در حال حاضر جمعیّت اصفهان بیش از 1.600.000 نفر میباشد.
از قدیم الایام نام اصفهان چون ستاره ای درخشان در آسمان فرهنگ و ادب، اسلام و ایران درخشش داشته و تاثیری کم نظیر بر علم و تمدّن اسلامی نهاده است. محققین و پژوهشگران بیشتر ترقیّات علمی و ادبی و صنعتی ایران را از قریحه و ذوق سرشار مردم اصفهان می دانند. با بررسی نتایج تاریخ نهضت های ادبی و هنری این نکته مشخص می شود که اگر در شکل گیری آن نهضت ها اصفهانی پیشقدم نبوده لکن دستی در کار داشته است.
طبع لطیف و ذوق سلیم به همراه روح اختراع و ابتکار مردم اصفهان باعث شده اند تا هر جنبش و نهضتی چون به اصفهان می رسد در مدتی اندک به وسیله اصفهانی و در زیر دست او کاملتر شود.
با استقرار اسلام و شکل گیری تمدن اسلام، اصفهان نیز همچون بغداد و ری و دمشق و بخارا جایگاهی والا یافت.
در قرون متمادی بعد ار اسلام اصفهان همواره منشاء خدمات فراوان به علوم و اندیشه های اسلامی بود. در دوران آل بویه با تشویقات بزرگانی چون ابن عمید کاتب و صاحب بن عباد ستارگانی در آسمان علم و ادب و فقه و سایر علوم اصفهان درخشیدن گرفتند ، که تا قرنها اندیشه های آنان روشنی بخش دنیای اسلام بود.
از اوائل قرن دهم قمری، صفویه به قدرت رسیدند و در حدود یک قرن بعد اصفهان پایتخت ایران شد و نزدیک 140 سال مرکز کشور بود. در این مدت ضمن احداث بناهای بی شمار مدارس فراوانی نیز تاسیس شد و نهادهای آموزش معروفی همچون مدرسه نیم آورد و کاسه گران و ملا عبدالله و چهار باغ و جده بزرگ و جده کوچک هریک به منزله بزرگترین دانشکده الهیات عصر خود به شمار رفتند و بزرگان فراوانی در آنها تحصیل کردند و به تربیت شاگردان برجسته پرداختند اصفهان را شهر گنبد های فیروزهای لقب داده اند و از دیر باز تا کنون مورد توجه گردشگران داخلی وخارجی زیادی بوده است.
از مهمترین آثار تاریخی و بنا های بیاد ماندنی اصفهان در این دوره که هر کدام آیینه ی تمام نمای هنر و زوق ایرانی است می توان به موارد زیر اشاره کرد:
میدان نقش جهان ، که این میدان خود شامل بناهای بی نظیری همچون عمارت عال قاپو ، مسجد شیخ لطف الله مسجد جامع
عباسی(مسجد امام)و سردر بازار قیصریه می باشد.
مجموعه پل ها ی تاریخی ، شامل پل خواجو ، سی و سه پل ، پل جویی ، پل شهرستان و پل مارنان.
مساجد جامع و چهارباغ که هر کدام مجموعه ی بی نظیری از ظرافت و لطافت هنری است.
عمارت هشت بهشت ، چهل ستون و منار جنبان نیز دیگر آثار زیبای شهر اصفهان هستند.

شهرستان نجف‌آباد‌ در غرب شهر زیبای اصفهان در 45 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 31 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی با ارتفاع 1650 متر از سط دریا واقع شده است. این شهر چهار قرن پیش یعنی میان سالهای 1010-1022 هجری قمری همزمان با اکمیت شاه عباس اول صفوی و به همت دانشمند بزرگ مروم شیخ بهایی (ره) بنا گردیده است. شهر بر اساس اسلوب خاص مهندسی و معماری دوره صفویه بنا گردیده است
تاریخچه شهر نجف آباد
شهرستان نجف‌آباد‌ در غرب شهر زیبای اصفهان در 45 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 31 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی با ارتفاع 1650 متر از سطح دریا واقع شده است. این شهر چهار قرن پیش یعنی میان سالهای 1010-1022 هجری قمری همزمان با حاکمیت شاه عباس اول صفوی و به همت دانشمند بزرگ مرحوم شیخ بهایی (ره) بنا گردیده است. شهر بر اساس اسلوب خاص مهندسی و معماری دوره صفویه بنا گردیده است.
درخصوص بنای آن روایات گوناگون ذکر شده است .
بنا بر عقیده علما در زمان سلاطین صفوی در حدود سال 1022 هجری قمری از طرف شاه عباس اول مقداری جواهر و پول نقد برای حضرت علی(ع) اختصاص داده و تصمیم گرفته شد که وجوه مزبور به نجف ارسال شود. در این موقع مرحوم شیخ بهایی (ره) از این قضیه آگاه شد و دریافت که خروج ذخایر به خلاف مصالح ایران است و برای جلوگیری از ارسال وجوه تدبیری اندیشید. به حضور شاه‌عباس کبیر رسید و گفت دیشب در خواب حضرت علی (ع)را زیارت کردم، به من فرمودند که نجف‌اشرف را به جواهرات شما حاجتی نیست. جواهرات را صرف ساختمان شهری در نزدیکی اصفهان به نام نجف‌آباد کنید شاه را سخن شیخ بهایی مقبول افتاد و با نظارت شیخ بهایی شهر نجف‌آباد ساخته شد.
این شهر که بر روی شاهراه اصفهان به مناطق غربی و شمال غربی و جنوب کشور قرار دارد، از این جهت نقش اقتصادی و ارتباطی ویژه‌ای را به عهده گرفته و تا چند دهة پیش قصبه‌ای بیش نبود. در سال 1337 هجری شمسی طبق تصمیم وزارت کشور به صورت شهر درآمد و در آن فرمانداری ایجاد گردید. است.از مهمترین صنایع این شهر بایستی به فرش دست بافت اشاره نمودکه از شهرتی خاص در دنیا برخوردار است.
مردم این شهر به علم دوستی وعالم‌پروری شهره هستند این شهر موطن متفکران واندیشمندان بسیاری است که در این شهر رشد کرده و در آسمان ادب و علم و هنر ایران زمین درخشیده اند. نقش علما ومردم این شهر در به ثمر رسیدن انقلاب وحفظ وحراست از ارزشهای اسلامی به خصوص طی هشت سال دفاع مقدس بر همگان روشن و واضح است .

Advertisements

2 پاسخ to “تاریخچه دانشگاه نجف آباد”

 1. hossein Says:

  کارت خیلی ارزشمنده 😀
  امیدوارم ادامه داشته باشه 😛
  این یه جمله رو هم از من داشته باش:
  همیشه بدترین وضعیت در زندگی فعلی ما ,آرزوی دیگری است. 😯

 2. sina Says:

  salam.mikhastam bedoonam az sale 65 ke reshteye mavad ro too daneshgah tadris mikardan kodoom gereyaeshhaye reshteye mohandesiye mavad boode?masalan seramik rikhtegari entekhabe mavad &…?kodoomeshoon az oon sal tadris mishode?

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: