آدولف هیتلر

آدولف هیتلر رهبر رایش سوم شصت سال پیش در شامگاه سی ام آوریل به زندگی خود پایان داد
آدولف هیتلر رهبر رایش سوم شصت سال پیش در شامگاه سی ام آوریل به زندگی خود پایان داد.
هیتلر در زمان مرگ تنها 56 سال داشت، اگرچه به گفته شاهدان عینی، در آخرین دوران زندگی قیافه پیرمردی خسته و تکیده و بیمار را پیدا کرده بود.
آدولف هیتلر در سال 1889 در قصبه براونا در منطقه مرزی میان امپراتوری اتریش – مجار و آلمان به دنیا آمد. نژادپرستی افراطی و نفرت از بیگانگان بخشی از تربیت او در سالهای کودکی بود.
شکست در هنر، ورود به ارتش
هیتلر در اوان جوانی به وین، پایتخت اتریش رفت و سعی کرد در میان نقاشان برای خود جایی باز کند، اما احساسات تند او در عالم هنر مجال بروز نیافت.
در سال 1913به مونیخ پایتخت ایالت باواریای آلمان نقل مکان کرد و وارد ارتش رایش شد که بستر مناسبی بود برای تجلی عقاید تند و افراطی او. هیتلر در سال 1914 به جبهه های جنگ جهانی اول پیوست و با سلاح در راه عقاید میهن پرستانه خود پیکار کرد. او دو بار در جبهه زخمی شد.
نتیجه جنگ جهانی اول برای آلمان شکستی فاجعه بار بود. کشورهای پیروزمند در «عهدنامه ورسای» شرایطی بس خفت بار را به این کشور تحمیل کردند. هیتلر مانند بسیاری از هم نسلان خود، تسلیم آلمان را رد می کرد، شکست آلمان را نتیجه اتحاد یهودیان و کمونیست ها می دانست و خواهان جبران آن بود.
هیتلر پس از جنگ در سی سالگی به فعالیت تشکیلاتی روی آورد و در سال 1919 به جریان فاشیستی حزب کارگری آلمان پیوست. در جریان فعالیت های تبلیغاتی استعداد بی نظیر خود را در ایراد سخنرانی های پرهیجان و تحریک آمیز نشان داد. او شعارهای ساده و تکراری را با لحنی تند و آتشین بیان می کرد و نفرت و کینه توزی را به جان هواداران می دمید.
سخنرانی پیشوای رایش سوم، او از عوامفریبی یک افزار مهم در مبارزه سیاسی ساخته بود .
در سال1921هیتلر و هواداران افراطی او جریانی به نام «حزب سوسیالست کارگری آلمان» (با نام اختصاری حزب نازی) تشکیل دادند. این حزب در سال 1923 در مونیخ دست به شورش مسلحانه زد. اقدام نازی ها به شکست انجامید، هیتلر دستگیر شد و نه ماه به زندان افتاد.
در مکتب خشونت
هیتلر مرام سیاسی خود را به روشنی در کتاب «نبرد من» تشریح کرده است. به عقیده او عناصر «بیگانه» یا «غیر آریایی» باید از میان ملت آلمان زدوده شود، تا پاکی و اصالت خون ژرمن تأمین گردد. ملت آلمان باید خود را برای سروری جهان آماده کند. نازی ها حق خود می دانند که برای رسیدن به این هدف از هر وسیله ای استفاده کنند و تمام اقوام و ملت های «پست و غیر اصیل» را از سر راه خود بردارند.
ناسیونال سوسیالیسم بیان ایدئولوژیک ساده و در عین حال کاملی برای یک نظام تام گرا (توتالیتر) است، که سلطه مطلق و انحصاری شالوده آن است، با شعارهایی از قبیل: ملت واحد، رهبر واحد، ایدئولوژی واحد، حزب واحد.
حزب نازی از سال 1925 سیاست تازه ای در پیش گرفت که ریاکاری و عوام فریبی در آن نقش بارزتری داشت. هیتلر در نطق های سطحی و بی مایه، اما آتشین خود وعده می داد که با تشکیل رایش سوم مردم آلمان به پیشرفت و بهروزی کامل دست خواهند یافت و تمام مشکلات جامعه حل خواهد شد.

با شکست «رایش دوم» در جنگ جهانی اول، در آلمان «جمهوری وایمار» تشکیل شده بود، که در بحران غرقه بود. در جامعه ای که لایه های گسترده مردم با بی کاری و فقر روبرو بودند، سخنان هیتلر برای برخی از ساده دلان جذابیت داشت.
در انتخابات سال 1932 حزب نازی 30 درصد آرا را کسب کرد و نشان داد که به مهمترین نیروی کشور تبدیل شده است. نیروهای مترقی و چپ نسبت به خطر قدرت گیری هیتلر هشدار می دادند.
تشکیل رایش سوم
ارتش نازی، قدرتی عظیم برای تخریب و کشتار
در سال 1933 بحران سیاسی عمیقی آلمان را فرا گرفته بود. حاکمیت راست گرای کشور بر آن شد که با استفاده از هیتلر به بن بست سیاسی خاتمه دهد و قدرت روزافزون نیروهای چپ را مهار کند. هیتلر در رأس دولتی ائتلافی صدر اعظم آلمان شد.
هیتلر با رشته ای از عملیات خشن و توطئه های رذیلانه (مانند به آتش کشیدن رایش تاگ، پارلمان آلمان) به درهم شکستن مقاومت نیروهای مترقی، سرکوب مخالفان و تحکیم قدرت خود دست زد. او آشکارا اعلام کرد که برای رسیدن به هدف، یعنی پیروزی «رایش سوم» از هیچ جنایتی روی گردان نیست.
رژیم نازی طی دوازده سال حاکمیت جهنمی خود در داخل کشور به اختناق شدید، و در سیاست خارجی به تهدید و تجاوز ویرانگرانه دست زد.
حزب نازی برای سرکوب مخالفان سیاسی و عقیدتی، در پپگرد و کشتار یهودیان، یگان های ضربتی ویژه ای مانند اس اس، اس آ و گشتاپو را سازمان داد. این باندها در گسترش رعب و وحشت در سراسر آلمان و سرزمین های اشغال شده، و برپایی نظامی وحشیانه و خفقان آلود فعال بودند.
هیتلر برای نیل به آرزوهای جهانگشایانه خود زرادخانه عظیمی تدارک دید تا با آتش و باروت «برتری جهانی رایش» را تأمین کند.
رژیم نازی در سال1938الحاق اتریش را به آلمان اعلام کرد. در اول سپتامبر 1939 با حمله برق آسای پیاده نظام مجهز آلمان (ورماخت) به لهستان، جنگ جهانی دوم آغاز گشت. این جنگ که مسئولیت مستقیم آن با هیتلر بود، به بهای جان نزدیک پنجاه میلیون انسان تمام شد.
هیتلر در در سال1941به خاک اتحاد شوروی حمله برد. در آخر همین سال با ورود آمریکا به جنگ، ارتشیان هیتلر در برابر جبهه وسیعی از نیروهای متفقین قرار گرفتند.
آغاز پایان!
ارتشیان نازی در سال 1943 در جبهه اتحاد شوروی (مقاومت استالینگراد) و در سال 1944 در جبهه غرب (پیاده شدن نیروهای متفقین در نورماندی) ضربات سنگینی متحمل شدند.
از اوایل سال 1945ارتش های متفقین راه خود را به درون سرزمین آلمان باز کردند. ارتش ایالات متحده از غرب و ارتش سرخ از شرق به سوی برلین، پایتخت رایش سوم پیشروی کردند. در ماه آوریل ارتش سرخ برلین را به محاصره گرفت و به طرف ستاد فرماندهی رایش پیش رفت.
هیتلر در مخفیگاه خود، به همراه همسر تازه اش اوا براون دست به خودکشی زد. با مرگ او نظامی سرنگون شد که طی چند سال از قاره اروپا ویرانه ای عظیم، و از کشور آلمان زندانی مخوف ساخته بود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: