نصب وردپرس (WordPress)

بعد از اینکه خواستم نصب وردپرس را برای یکی از دوستانم شرح دهم، تصمیم گرفتم با گشت و گذار در سایت های مختلف بهترین و راحت ترین مقاله ها را برای نصب وردپرس به دست آورم و با کنار هم قرار دادنشان یک مقاله خوب و راحت برای نصب وردپرس در وبلاگ بگذارم…امیدوارم دوستان با خواندن این مطلب بتوانند به راحتی وردپرس را نصب کنند و از آن لذت ببرند.
از نصب وردپرس روی هاست شروع می کنیم:
اگر شما نیز وبلاگ مى نویسید قطعاً به نام هایى مانند موویبل تایپ و وردپرس برخورده اید و چه بسا این شبهه براى شما ایجاد شده باشد ‌که مقصود از موویبل تایپ یا وردپرس چیست؟ آیا سایتى هستند ‌که خدمات وبلاگى ارائه مى دهند یا طرز ‌کار آنها به گونه اى دیگر است؟ در پاسخ باید گفت وردپرس و موویبل تایپ نوعى برنامه جهت مدیریت ی‌ک وبلاگ شخصى بر روى ی‌ک فضا و دامنه اختصاصى هستند. در واقع به ‌کم‌ک ی‌کى از این دو برنامه یا نظایر آنها شما بدون نیاز به سیستم هاى وبلاگ نویسى و بر روى سایت شخصى خود به طرز پیشرفته اى وبلاگ نگارى مى ‌کنید و به مدیریت آن مى پردازید.
وردپرس ی‌ک نوع Cms است. یعنى برنامه اى جهت مدیریت محتواى ی‌ک سایت و على الخصوص ی‌ک وبلاگ شخصى جهت سهولت استفاده به وردپرس Wp نیز گفته مى شود. برخى از خصوصیات WP به شرح زیر است:
1- بر خلاف موویبل تایپ، وردپرس ی‌ک برنامه ‌کد باز است.
۲- انتشار صفحات وبلاگى ‌که تحت وردپرس ساخته مى شود به صورت داینامی‌ک است، ‌که در این صورت حجم ‌کمترى از هاست اشغال مى شود.
۳- حجم برنامه وردپرس از ام تى به مراتب ‌کمتر است و از این لحاظ هم حجم ‌کمترى از هاست اشغال مى شود.
۴- این برنامه به صورت رایگان عرضه مى شود.
۵- با وجود پلاگین هایى ‌که براى وردپرس تولید شده، ام‌کانات زیادى مى توان به برنامه اضافه ‌کرد.
۶- برنامه W.Blogger ‌که براى آپدیت ‌کردن وبلاگ به ‌کار مى رود از وردپرس نیز پشتیبانى مى ‌کند.
براى این‌که بتوانید وبلاگ خود را با استفاده از ام‌کانات وردپرس مدیریت ‌کنید بایستى ابتدا این برنامه را بر روى ی‌ک فضا ( Host) و دامنه ( Domain) خاص نصب ‌کنید. براى نصب وردپرس شما باید داراى هاستى باشید ‌که از php و Mysql پشتیبانى به عمل آورد و حداقل از ۵ مگابایت فضا برخوردار باشد. به علاوه ی‌ک دامنه دلخواه نظیر yourname.com . همچنین مى توانید از ام‌کانات رایگان فضا و دامنه ‌که سایت هاى مختلفى در اختیار ‌کاربران قرار مى دهند استفاده ‌کنید.
1) آخرین نسخه‌ای که تاکنون از وردپرس عرضه شده است، نسخه ۲.۰.۴ است که برای نصب بر روی هاست می‌توانید آن را با توجه به نوع سرور هاست‌تان از http://www.wordpress.org/download دانلود نمائید.
حال نوبت به آن می‌رسد که وردپرس را در هاست خود آپلود نمائید. برای این کار می‌توانید از نرم‌افزارهای مدیریت ftp همچون TurboFTP یا از نرم‌افزاری که در کنترل‌پنل هاست‌تان نصب شده است همچون File Manager استفاده کنید.
به هر ترتیب فایل فشرده شده وردپرس را که دانلود نموده‌اید در پوشه public_html آپلود نمائید و سپس آن را از حالت فشرده خارج کنید. برای این کار اگر از File Manager استفاده می‌کنید، بایستی روی نام فایل کلیک کنید و گزینه Extract File Contents را کلیک کنید. توجه کنید که برای این روش باید فایلی را که از سایت http://www.wordpress.org/download دانلود می کنید پسوند tar.gzداشته باشد. (این کار را می توانید بدون cpanel و با FTP نیز انجام دهید و فایلی را که پسوند آن Zip دارد را دانلود کنید سپس از حالت زیپ شده در آورید و با FTP به هاست و در پوشه www منتقل کنید.) (توجه کنید که پسوند tar.gz برای سرور های ((Unix/Mac است)
(توجه کنید که پوشهpublic_html و پوشه www با هم هیچ فرقی ندارند و در هر کدام که فایل های وردپرس را آپلود کنید مشکلی پیش نخواهد آمد.)
اگر از cpanel استفاده می کنید در حالت پیش‌فرض، پس از Extract کردن فایل، وبلاگ شما در آدرس
http://your-domain/wordpress تعریف می‌شود. چنانچه می‌خواهید که وبلاگ شما در همان آدرس اصلی دامنه تعریف گردد، بایستی پس از Extract کردن، تمام محتویات داخل پوشه WordPress را به پوشه اصلی public_html انتقال دهید.( یعنی تمام فایل های موجود در پوشه wordpress را بهwww منتقل کنید تا وبلاگ شما در آدرس http://www.domain.com ایجاد شود.)
۲) حالا وردپرس به یک پایگاه داده نیاز دارد که توصیه شده آنرا بر پایه SQL تعریف نمائید. برای این کار وارد کنترل‌پنل هاست خود شوید و به قسمت My SQL Databases بروید. در این قسمت بایستی یک پایگاه داده و یک نام کاربری و کلمه عبور برای دسترسی به این پایگاه تعریف نمائید.
برای ساختن پایگاه داده، در قسمت New Databases یک نام وارد کنید و کلید Create Database را فشار دهید.
برای تعریف کاربر، در قسمت Current User، یک نام کاربری در جلوی Username و یک کلمه عبور در جلوی Password وارد کنید و کلید Create User را بزنید.
برای اینکه بین کاربری که ایجاد نمودید و پایگاه داده ارتباط برقرار کنید، در قسمت Add Users to your Databases نام کاربر و سپس نام پایگاه داده‌ای را که ایجاد نموده‌اید انتخاب کنید و پس از اینکه در قسمت Privileges گزینه All را انتخاب کردید، گزینه Add را کلیک کنید. بدین ترتیب با کاربر معرفی شده به پایگاه داده‌ای که برای وردپرس ساخته‌اید دسترسی خواهد داشت.
(ن‌کته‌ای ‌که بایستی توجه داشته باشید، این است ‌که در اغلب هاست‌ها نام پایگاه داده و نام ‌کاربری بصورت Host Username_name ثبت می‌شوند. برای اطمینان از این مورد بهتر است به قسمت مدیریت پایگاه داده هاست‌تان مراجعه ‌کنید و نام ‌کامل پایگاه داده و ‌کاربر را از آنجا بخوانید.)
3) در این مرحله بایستی به وردپرس، پایگاه داده و نام کاربری دسترسی به آن را معرفی کنید. برای این کار در بین فایل‌های وردپرس دنبال فایل wp-config-sample.php بگردید و گزینه Edit File را انتخاب نمائید. (یا اینکه با استفاده از FTP فایل wp-config-sample.php را پیدا کنید و به دسکتاپ کامپیوترتان بیاورید و بعد تغییرات لازم را انجام دهید و بعد دوباره به FTP باز گردانید.
در بین کدهای این فایل دستورات زیر را بیابید:
// ** MySQL settings ** //
define( ‹DB_NAME›, ‹wordpress› ) // The name of the database
define( ‹DB_USER›, ‹username› ) // Your MySQL username
define( ‹DB_PASSWORD›, ‹password› ) // …and password
define( ‹DB_HOST›, ‹localhost› ) // ۹۹% chance you won’t need to change this value
در خط دوم، بجای ‹wordpress› نام پایگاه داده‌ای را که ساخته‌اید وارد کنید.
در خط سوم، بجای ‹username› نام کاربری را که برای دسترسی به پایگاه داده تعریف نموده‌اید، وارد نمائید.
و در خط چهارم، بجای ‹password› کلمه عبور مربوط به نام کاربر را وارد کنید.
نکته‌ای که بایستی توجه داشته باشید، این است که در اغلب هاست‌ها نام پایگاه داده و نام کاربری بصورت Host Username_name ثبت می‌شوند. برای اطمینان از این مورد بهتر است به قسمت مدیریت پایگاه داده هاست‌تان مراجعه کنید و نام کامل پایگاه داده و کاربر را از آنجا بخوانید.
در انتها، نام فایل را به wp-config.php تغییر داده و Save نمائید و به FTp متصل شوید و به پوشه www منتقل کنید.
4) برای اتمام مراحل نصب وردپرس، به داخل پوشه wp-admin رفته و روی فایل install.php کلیک کرده و به آدرس file url بروید.
یعنی به این آدرس بروید http://yourname.com/wp-admin/install.php
صفحه جدیدی باز می‌شود که در آن باید روی لینک First Step کلیک کنید. سپس عنوان وبلاگ و آدرس پست الکترونیکی‌تان را وارد کنید.
در صفحه Second Step، برای ورود به نرم‌افزار وردپرس، یک نام کاربری (admin) و یک کلمه عبور به شما داده می‌شود، که باید آنها را به یاد داشته باشید.
بدین ترتیب، نصب وردپرس به پایان می‌رسد و حالا شما برای وارد شدن به قسمت مدیریت وبلاگ می‌توانید به آدرس http://domain/wp-admin بروید.
————————–
تذکر: اگر Host شما داراى بخش مفید و قدرتمند Fantastico است، مى توانید به طور خود‌کار وردپرس را بدون هیچ دردسرى نصب ‌کنید.
با تشکر از این چند مقاله (+ و + و + و + )در رابطه با نصب وردپرس.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: